فایل ورد بررسي تحمل برخي از ارقام و لاين هاي برنج به قارچ Magnaporthe salvinii عامل بيماري پوسيدگي ساقه برنج در گيلان

لینک دانلود

 فایل ورد بررسي تحمل برخي از ارقام و لاين هاي برنج به قارچ Magnaporthe salvinii عامل بيماري پوسيدگي ساقه برنج در گيلان دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد بررسي تحمل برخي از ارقام و لاين هاي برنج به قارچ Magnaporthe salvinii عامل بيماري پوسيدگي ساقه برنج در گيلان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد بررسي تحمل برخي از ارقام و لاين هاي برنج به قارچ Magnaporthe salvinii عامل بيماري پوسيدگي ساقه برنج در گيلان،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد بررسي تحمل برخي از ارقام و لاين هاي برنج به قارچ Magnaporthe salvinii عامل بيماري پوسيدگي ساقه برنج در گيلان :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : علوم آب و خاك (علوم و فنون كشاورزي و منابع طبيعي)

تعداد صفحات :10

برای تعیین میزان تحمل و مقایسه واکنش شماری از ارقام برنج، که بیشترین سطح زیر کشت را در استان گیلان داشته و جزو ارقام رایج محسوب می شوند، و هم چنین چند لاین آزمایشی، در برابر قارچ عامل پوسیدگی ساقه برنج، Magnaporthe salvinii، آزمایشی در مزرعه آزمایشی موسسه تحقیقات برنج در رشت به اجرا گذاشته شد. در این بررسی از 9 رقم محلی و اصلاح شده و پنج لاین آزمایشی استفاده، و آزمایش در چارچوب طرح بلوک های کامل تصادفی با سه تکرار انجام گردید. در پایان فصل زراعی، پس از رسیدن هر رقم و لاین ارزیابی صورت گرفت، و دو فاکتور درصد آلودگی و شاخص بیماری محاسبه شد.در میان ارقام آزمایشی، رقم اصلاح شده بجار با درصد آلودگی 17.84% و شاخص بیماری 1.21 متحمل ترین رقم بود، و رقم سپیدرود پس از آن در مرتبه دوم قرار گرفت. در حالی که رقم اصلاح نشده حسنی با درصد آلودگی 46.11% و شاخص بیماری برابر 2 حساس ترین رقم بود. در میان لاین ها، لاین 221 و 305 به ترتیب متحمل ترین و حساس ترین لاین بودند، و درصد آلودگی در آنها به ترتیب 15.78% و 53.69%، و شاخص بیماری نیز به ترتیب 1.17 و 2.13 بود. شاخص بیماری نشان دهنده شدت بیماری روی هر پنجه است، و عامل مهمی در مقایسه میزان تحمل ارقام و لاین ها به شمار می رود.
كلید واژه: برنج، Magnaporthe salvinii، پوسیدگی ساقه، تحمل ارقام، درصد آلودگی، شاخص بیماری

توضیحات بیشتر