فایل ورد ايجاد ديوانهاي حكومتي در اسلام به تقليد از ايرانيان (به عنوان يكي از راههاي نفوذ زبان فارسي و آداب و فرهنگ ايراني در عربي)

لینک دانلود

 فایل ورد ايجاد ديوانهاي حكومتي در اسلام به تقليد از ايرانيان (به عنوان يكي از راههاي نفوذ زبان فارسي و آداب و فرهنگ ايراني در عربي) دارای 32 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد ايجاد ديوانهاي حكومتي در اسلام به تقليد از ايرانيان (به عنوان يكي از راههاي نفوذ زبان فارسي و آداب و فرهنگ ايراني در عربي)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد ايجاد ديوانهاي حكومتي در اسلام به تقليد از ايرانيان (به عنوان يكي از راههاي نفوذ زبان فارسي و آداب و فرهنگ ايراني در عربي)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد ايجاد ديوانهاي حكومتي در اسلام به تقليد از ايرانيان (به عنوان يكي از راههاي نفوذ زبان فارسي و آداب و فرهنگ ايراني در عربي) :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : نثر پژوهي ادب فارسي (ادب و زبان)

تعداد صفحات :32

این مقاله درباره چگونگی تشكیل نخستین دیوان حكومتی در اسلام و تقلید اعراب مسلمان در این زمینه از دیوانهای حكومتی پادشاهان ایران به بحث و بررسی می پردازد. اولین بار در زمان خلافت عمر و پس از فتح ایران، زمانی كه اعراب با سازمانهای دولتی و نظام های مالیاتی ایرانیان مواجه شدند و به مزایای آن پی بردند. با كمك و راهنمایی ایرانیان كاردان، به تاسیس دیوان در حكومت اسلامی پرداختند و سپس دبیران و كارمندان با تجربه ایرانی را برای كار در دیوانها استخدام نمودند. تا حدود سال 82 هجری همه دیوانهای حكومت اسلام به زبان فارسی نوشته می شد، اما در این سال به دستور عبدالملك بن مروان (86 - 65 هـ)، دیوانهای دولتی از فارسی به عربی ترجمه شد. با اینكه در سالهای نخستین دولت اسلام، تنها یك دیوان كلیه امور مالی و حقوقی و ارسال نامه ها و نظایر آن را برای مسلمانان انجام می داد، با به خلافت رسیدن امویان و پس از آن عباسیان، دیوانهای حكومتی نیز توسعه یافت و به قسمتهای جداگانه ای طبقه بندی شد. پنج دیوان بزرگ و اصلی در زمان خلافت عباسیان عبارت بودند از: دیوان زمام و خاتم، برید، وزارت، قضاوت و خراج؛ كه در این مقاله به بررسی این پنج دیوان و چگونگی اقتباس آن از ایرانیان خواهیم پرداخت.
كلید واژه: دیوان، دبیری، وزارت، برید، خراج

توضیحات بیشتر