فایل ورد بررسي تاثير آتش سوزي در تغييرات پوشش گياهي و تركيب گونه در مراتع نيمه استپي استان اردبيل (مطالعه موردي در قرق تحقيقات خلخال)

لینک دانلود

 فایل ورد بررسي تاثير آتش سوزي در تغييرات پوشش گياهي و تركيب گونه در مراتع نيمه استپي استان اردبيل (مطالعه موردي در قرق تحقيقات خلخال) دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد بررسي تاثير آتش سوزي در تغييرات پوشش گياهي و تركيب گونه در مراتع نيمه استپي استان اردبيل (مطالعه موردي در قرق تحقيقات خلخال)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد بررسي تاثير آتش سوزي در تغييرات پوشش گياهي و تركيب گونه در مراتع نيمه استپي استان اردبيل (مطالعه موردي در قرق تحقيقات خلخال)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد بررسي تاثير آتش سوزي در تغييرات پوشش گياهي و تركيب گونه در مراتع نيمه استپي استان اردبيل (مطالعه موردي در قرق تحقيقات خلخال) :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : منابع طبيعي ايران

تعداد صفحات :13

آتش سوزی یكی از ابزارهای مدیریت در اصلاح تركیب پوشش گیاهی علفزارها است. آتش سوزی های كنترل شده موجب حذف گیاهان بوته ای خشبی غیر قابل هضم می شود و از تجدید حیات باقی مانده علوفه خوبی به دست می آید. آتش سوزی غیرعمدی كه در شهریور 1377 در قرق تحقیقاتی سردول خلخال رخ داد، حدود 3 هكتاراز محدوده قرق و قسمتی از خارج از قرق طعمه حریق شد. با توجه به اینكه قبل از آتش سوزی تركیب گیاهان آن با استفاده از روش ترانسكت گذاری وكوادرات مطالعه شده بود و محل های ترانسكت ها با كوبیدن میله های فلزی مشخص شده بود، تغییراتی كه بعدازآتش سوزی ایجاد شده باردیگر در تابستان 1379 مورد مطالعه قرار گر فت. نتایج نشان داد گیاهان بوته ای ساقه چوبی از 81/24 درصد (نسبت به پوشش گیاهی كل) به 2 درصد تقلیل‏، ولی گیاهان گندمیان دائمی از 97/ 51در صد (نسبت به پوشش گیاهی كل) به 63/80 درصد افزایش یافته است. با مقایسه ارقام، مذكورنتیجه می شود درصد پوشش كل نسبت به قبل كاهش یافته است، ولی درصد گیاهان كلاس I افزایش و گیاهان كلاس III كاهش نشان می دهد، در واقع از نظر كمیت بصورت مقطعی پوشش گیاهی كاهش یافته، ولی از نظر كیفیت افزایش نشان می دهد، شایان ذكر است در تابستان 1381 دوباره تجدید حیات گونه های سوخته شده بوته ای و گندمیان دائمی بررسی شد و نتایج نشان داد كه حدود 30 درصد از بوته ای ها (Astragalus aureus) و حدود 100 درصد گندمیان دائمی (Festuca ovina، Bromus tomentelus) تجدید حیات یافته اند و پوشش كل به 5/64 درصد افزایش یافته است. ازاین رو می توان نتیجه گرفت در شرایطی كه محدودیت فرسایش خاك نباشد، از بین بردن گیاهان خاردار مهاجم از طریق آتش سوزی موجب بهبود و گسترش گیاهان علفی دائمی می شود.
كلید واژه: آتش سوزی، پوشش گیاهی، تركیب گونه، علوفه و خلخال

توضیحات بیشتر